Antakya’nın tek yeşil alanında ağaç katliamı

Burcu Özkaya Günaydın

HATAY – Hatay’ın Antakya ilçesinde bulunan Atatürk Parkı’nda Türk Tasarım Vakfı’na ofis alanı için ağaç kesimi yapıldı.

Türk Tasarım Vakfı’nın Hatay Büyükşehir Belediyesi’nden (HBB) bir konteynerlik alan istediğini, sonra 25-30 adet ağacı keserek, katliam yaptığını söyleyen Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Nilgün Karasu, HBB’nin parka ekip göndererek konu hakkında cezai işlem başlattığını belirtti.

Derneklerine gelen bir ihbar üzerine konudan haberdar olan Karasu, “Bu katliam Türk Tasarım Vakfı tarafından şehrin tek yeşil alanı Atatürk Parkı’nda yapılmıştır. Şehrimizi inşa edecek olan vakıf bu şekilde mi şehrimizi ayağa kaldıracak?” diye tepki gösterdi.

‘BU GÜCÜ NEREDEN ALIYORLAR?’

Vakfın, Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı’ndan sadece bir tane konteyner için alan istediğini, HBB’nin ağaç katliamına izin vermediğini belirten Karasu, şöyle konuştu:

“Sökülen ağaçların yerine aynı büyüklük ve aynı yaşta yeniden ağaç dikileceği söylendi. İlaveten para cezası da uygulanacak. Yaşam alanlarımız bu kadar daraltılmışken hava kirliliği ile depremin ilk gününden mücadele etmeye çalıştığımız bu zamanda nefes alacak alanlarımız neredeyse yok denecek kadar azaldı. Depremin yarattığı ekolojik yıkım ve dünyanın gündeminde olan küresel iklim kriz ile mücadele ederken Türk Tasarım Vakfı gücünü nerden kimden alıyor? şehrimizi teslim ettiğimiz kurum bu mu? Yok edilen alan yeniden eski haline getirilinceye kadar konunun takipçisi olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x